Projektowanie instalacji sanitarnych

Każdy budynek, który będzie służył do użytku własnego czy też publicznego powinien zostać najpierw zaprojektowany. Zarys pomieszczeń musi obejmować podstawowe potrzeby jakie ma spełniać. Nie tylko te widoczne jak np. łazienka, ale i te mniej rzucające się w oczy, jak instalacje sanitarne.

Jeśli decydujemy się na budowę budynku do użytku prywatnego czy też publicznego, np. zakładu pracy, to musimy pamiętać o wypełnianiu przez niego podstaw praktyczności i bezpieczeństwa. Jedną z takich konieczności są instalacje sanitarne. Są one układem wewnętrznych i zewnętrznych instalacji budowlanych, których zadaniem jest przeprowadzanie wody, powietrza i gazu. Ich właściwe zaprojektowanie i zainstalowanie to sprawne i bezkolizyjne korzystanie z takich pomieszczeń.

Rury te odprowadzają zarówno wodę ciepłą, zimną, zużytą (tzw. kanalizacje) czy służącą do ogrzewania (instalacje grzewcze). Mają one dość komplementarny system, ponieważ składają się z wielu elementów jak: pompy, kotły, wymienniki będące urządzeniami zasilania, wykorzystywania (baterie, grzejniki, przybory sanitarne) czy przewody. Takie instalacje i elementy (konstrukcje wsporcze), które się na nie składają muszą posiadać, określone w różnych dokumentach parametry rozmiarów i materiałów. Współcześnie stosuje się system metryczny.

Najlepszą praktyką jest ukrywanie takich instalacji w bruzdach ściennych, a także we wnętrzu ściany. Wszystko będzie zależało od technologii budowy. W ciągu ostatnich lat ciekawą praktyką jest wpuszczanie przewodów w podłogę. Dzięki takiemu zaprojektowaniu rury nie muszą biec prostopadle lub równolegle do ścian można je ułożyć w taki sposób, aby pokonywały jak najkrótszą drogę do poszczególnych zbiorników (zbiorniki ciśnieniowe). Bardzo ważne jest uwzględnienie tego w projekcie.

Takie zadanie najlepiej jest powierzać specjalistycznej firmie, można też uprzednio skonsultować się ze specjalistą, który doradzi właściwe rozwiązanie przebiegu takich instalacji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *